Z6_PPGAHG800PDU90QLVJ00ID2NL5
Всичко за електронните услуги в България - бързо и лесно
Z7_PPGAHG800PDU90QLVJ00ID2NT0

Мита и други данъци и такси, налагани върху вноса

Митнически съюз

 

Митническият съюз е в основата на единния пазар на Европейския съюз с четирите си свободи: свободно движение на стоки, хора, услуги и капитали. Този единен пазар със своите 370 млн. потребители е най-големият в индустриализирания свят. Единният пазар без вътрешни граници е катализаторът на икономическата интеграция на Европейския съюз. Митническият съюз означава, че границите между държавите членки са премахнати по отношение на цялата търговия със стоки (член 28 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

 

Обща политика за мита на Европейския съюз

 

Забраняват се митата, както и таксите с равностоен на мито ефект между държавите членки. Стоките, движещи се свободно в рамките на Съюза, трябва да отговарят на правилата на вътрешния пазар и на определени разпоредби на общата търговска политика. Инструментите като Митническия кодекс на Съюза гарантират, че митническите власти на държавите членки прилагат еднакво стандартите.

 

При външните граници върху стоките от трети страни се прилага Общата митническа тарифа на Съюза

 

Комбинирана номенклатура на Европейския съюз

 

При внос от трети страни стоките се класират спрямо Комбинирана номенклатура на Европейския съюз, а за определяне на дължимото мито от значение е и държавата на произход. 

 

Комбинираната номенклатура представлява приложение І към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа.

 

Комбинираната номенклатура се актуализира ежегодно с регламент за изпълнение на Комисията и се публикува до 31 октомври на предходната година в Официален вестник (ОВ) на ЕС, серия L „Законодателство".

 

В съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕИО) № 2658/87, Комисията приема Обяснителни бележки към Комбинираната номенклатура (ОБКН) след разглеждането им от секция „Тарифна и статистическа номенклатура" на Комитета по Митнически кодекс. Обяснителните бележки към Комбинираната номенклатура съществено допринасят за тълкуването на обхвата на различните позиции, без обаче да имат задължителна правна сила. 

 

Комбинирана номенклатура за 2021 г. и изменение

 

Справка относно прилаганите от държавите-членки на Европейския съюз мерки по вноса на стоки

 

В случай, че се предвижда доставка на стоки от трети страни, справка относно прилаганите от държавите-членки на Европейския съюз мерки по вноса на стоки (вкл. приложимите ставки на митата съобразно държавата на произход), може да бъде направена чрез базата данни ТАРИК (TARIC - Tarif Intégré de la Communauté) на Европейския съюз.

 

ТАРИК на Европейския съюз не съдържа информация относно прилаганите на национално ниво от държавите членки други държавни вземания като ДДС, акцизи и такси. Поради това, справка относно прилаганите по вноса в и износа от Република България мерки за стоките, може да бъда направена чрез Консултационния модул на ТАРИК на България.

 

Една от функционалностите на Консултационния модул е изчисляване на дължимите вземания.

 

Облагане на вноса с данък добавена стойност

 

Вносът в Република България се облага и с 20% данък добавена стойност (ДДС). Начисляването на данъка при внос се извършва от митническите органи, като размерът на данъка се взема под отчет по реда, определен за митническото задължение.

 

Стоките, пристигащи от трети страни, когато се въвеждат на митническата територия на Съюза са с митнически статут на несъюзни стоки и когато са предназначени за потребление на територията на Република България, трябва да се декларират за допускане за свободно обращение и крайна употреба.

 

Декларират се със стандартна митническа декларация, съдържаща всички данни, необходими за прилагане на разпоредбите за този режим съгласно  Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза.

 

Декларирането се извършва посредством използването на средства за електронна обработка на данни, в съответствие с разпоредбите на Закона за митниците.

 

Всички базирани в Европейския съюз или трети страни оператори, които общуват с митническите администрации на държавите членки на Европейския съюз, трябва да бъдат регистрирани в уникална система за регистрация и идентификация на операторите и да имат ЕОРИ (EORI) номер.

 

Получаване на ЕОРИ нoмер – чрез Е-Портала на Агенция „Митници”



Последно обновено на 26.10.2021